تماس با یوشا : ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹

۵+۱ دلیل ایست وزنی

گاهی اوقات برای کاهش وزن و لاغر شدن، تمام راه‌ها را امتحان می‌کنید و رژیم سختی هم می‌گیرید، حتی در این راه مؤفق می‌شوید و از این مؤفقیت خوشحال هستید. اما بعد از مدتی می‌بینید که تنها چند کیلو از وزن خود را کم کرده‌ و دیگر وزنتان کم نمی‌شود. این‌ مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما برای لاغر شدن سخت در تلاش هستید اما متأسفانه بدنتان واکنش نشان می‌دهد و مقاومت می‌کند. می‌توان گفت در این حالت شما در برهه ایست وزنی خواهید بود و وزنتان در یک وضعیت ثابت  باقی می‌ماند و تغییر نمی‌کند. جای نگرانی وجود ندارد، چون این مشکلی است که اکثر افرادی که برنامه کاهش وزن را پیش گرفتند با آن رو به رو می‌شوند و گاهی به اشتباه، از ادامه دادن مسیر سرباز می‌زنند و احساس شکست می‌کنند.

اگر شما هم به ایست وزنی یا همان استپ وزنی مبتلا شده‌اید، نگران نباشید و قوی‌تر از همیشه مسیر راه‌تان را پیش بگیرید. درست است که رژیم گرفته‌اید و غذاهای کم کالری و سالم می‌خورید یا حتی سخت ورزش می‌کنید تا زودتر جواب بگیرید، اما گاهی عواملی هستند که سبب ایست وزنی و عدم کاهش وزن می‌شوند. شما باید یاد بگیرید چه غذاهایی بخورید و چه‌ کارهایی انجام دهید تا به ایست وزنی دچار نشوید. ما در این مطلب به چند نمونه از دلایلی که منجربه ایست وزنی خواهند شد اشاره می‌کنیم و راهکارهای رفع ایست وزنی را بیان خواهیم کرد.

استپ وزن - عدم کاهش وزن - استپ وزن شدید - ایست کاهش وزن

ایست وزنی کاملاً طبیعی است

وقتی که وارد پروسه کاهش وزن می شوید، هفته‌های اول به سرعت وزن کم می‌کنید. این امر خود سبب می‌شود تا بدن شروع به مقاومت کند و در برابر کم شدن وزن جبهه بگیرد. ایست وزنی معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که با گذشتن سه هفته، هیچ خبری از کاهش وزن نباشد و وزن تان هیچ تغییری نمی‌کند.اما  می‌توان گفت ایست وزنی یک امر طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه بدن در برابر هر تغییراتی واکنش نشان می‌دهد و مقاومت می‌کند.

اگر کاهش وزن آسان و بدون دردسر بود که همه افراد می توانستند به راحتی به وزن ایده آل خود برسند. بنابراین برای اینکه دلیل عدم کاهش وزن را پیدا کنید، ابتدا بهتر است عادت‌های خود را یک دور مرور نمایید، تا جایی را از قلم ننداخته باشید. چون هر میزان کالری یا حتی ورزش نادرست یا حتی ورزش نکردن سبب ایست وزنی خواهد شد.

ایست شدید وزنی - استپ کاهش وزن - عدم کاهش وزن

⇐به این مثال توجه کنید

به طور مثال یکی از دلایلی که می‌تواند سبب استپ وزنی شود این است که، اگر شما با وزن ۷۶ کیلوگرم شروع به کاهش وزن کردید و وزنتان هم بعد مدتی کم شده. می‌توان گفت بخاطر کم کردن و کنترل کالری است. یعنی در وزن ۷۶ کیلوگرم ۱۷۰۰ کالری داشتید که با رژیم و ورزش، میزان کالری را به ۱۵۰۰ رساندید. حال باز اگر همان عادات را رعایت کنید و بیشتر فعالیت نداشته باشید، کالری بیشتری از شما کم نخواهد شد و بر همان ۱۵۰۰ ثابت می‌ماند.

می‌توان گفت کالری دریافتی مساوی است با کالری مصرفی. وزن فعلی شما همین میزان کالری نیاز دارد و این خود دلیل ایست وزنی محسوب می‌شود. پس اگر می خواهید وزن خود را کم کنید می‌بایست حتما فعالیت بیشتری داشته باشید و میزان کالری بیشتری را کاهش دهید. دریافت کالری کمتر از کالری مصرفی خود موجب کاهش وزن و استفاده از ذخایر چربی بدن می‌شود.

دلایل بارز ایست وزنی را بشناسید

پیش گرفتن برخی از عادات غلط سبب خواهد شد تا بدن مقاومت کند و به ایست وزنی برسید. این دلایل حتی آنقدر قوی هستند که فرد، برنامه کاهش وزن خود را ترک می‌کند و خود را شکست خورده می‌بیند. در ادامه چند نمونه از دلایل عدم کاهش وزن را بیان می کنیم تا شما این عادات را شناخته و آنها را ترک کنید تا به این مشکل دچار نشوید.

۱. نادیده گرفتن تأثیر ورزش

یکی از دلایلی که شاید شما را به تثبیت وزن برساند، اهمیت ندادن به ورزش و پشت گوش انداختن تمرینات در طول روز است. اگر فعالیت بدنی شما کم باشد و میزان کالری را کم نکنید. وزنتان هیچ تغییری نخواهد کرد و حتی شاید منجربه افزایش وزن هم شود. بهترین راه کمک گرفتن از ترکیب تمرینات هوازی و بدنسازی است.

ایست کاهش وزن - استپ کاهش وزن - رفع ایست وزنی - دلیل ایست وزنی

بدنسازی کمک زیادی در افزایش متابولیسم بدن می کند. هر روز تمرینات با وزنه را فراموش نکنید و بعد از آن، به سراغ تمرینات هوازی بروید و نیم ساعت یا حتی بیشتر تمرین هوازی انجام دهید. اما توجه داشته باشید که در ورزش کردن زیاده روی نکنید. زیرا باورهای مخرب برخی سبب می‌شود تا کاهش وزن به تعویق بی‌افتد.

به طور مثال، بعضی افراد بر این باورند که ورزش شدید تمام کالری‌های آنها را می‌سوزاند و بعد از آن می‌توانند هر چه می‌خواهند بخورند. با این کار خود را از ورزش کردن خسته می‌کنند و بعد مدتی ورزش را رها خواهند کرد. می توان گفت ورزش بیش از حد، خود یکی از علل ایست وزنی محسوب می‌شود.

۲. مصرف شکر پنهان

یکی دیگر از عواملی که باعث ایست وزنی یا حتی اضافه وزن می‌شود، مصرف شکر و قند بدون اینکه روحتان خبر داشته باشد! با اینکه رژیم کاهش وزن گرفته‌اید و خود را از خوردن شکر در چای یا حتی شیرینی‌جات منع می‌کنید، اما بدون اینکه خودتان بدانید مقدار قابل توجهی شکر وارد بدنتان خواهد شد. شاید برایتان تعجب آور باشد؛  ولی در برخی از نوشیدنی‌ها،  غلات صبحانه، دسرها و در خیلی از خوراکی‌های دیگر مقدار قابل توجهی شکر وجود دارد.

مصرف قند پنهان - دلیل ایست وزنی - استپ وزنی - رفع ایست وزنی

اگر این عادات را ادامه دهید، دچار آسیب‌های جدی می‌شوید. لازم به ذکر است بگوییم، حتی مصرف بیش از حد فروکتوز(قند طبیعی ) موجود در خوراکی‌ها عوارض بسیار دارند. عوارضی مانند پوسیدگی دندان، دیابت، چاقی، بیماری‌های قلبی.

فروکتوز اضافی به کبد آسیب می‌رساند، موجب سنگ کلیه و همچنین سبب مقاومت در برابر لپتین خواهد شد. نتیجه این مقاومت چاقی و اضافه وزن را به همراه دارد. مراقب این شکر‌های پنهان باشید چون آنها علاوه بر عوارض گفته شده، عملکرد مغز را مختل و اثرات منفی بر روی آن می‌گذارند. بهترین راهکار این است که قبل از مصرف هر خوراکی، اطلاعات کاملی از میزان قند آن به دست آورید و از خوردن قند فراوان بپرهیزید.

ایست کاهش وزن - دلیل استپ وزن - رفع ایست وزنی

۳. نقش هورمون در استپ وزن

اختلال برخی از هورمون‌ها مانند هورمون‌های تیروئیدی، سندرم پلی کیستیک موجب می‌شود تا با ایست وزنی مواجه شوید و هیچ تغییری در وزنتان رخ ندهد. همچنین هورمون کورتیزول که در زمان استرس در بدن بالا می‌رود، میل افراد را به شیرینی جات و تنقلات زیاد می‌کند و در نتیجه در رژیم غذایی‌تان اختلال صورت می‌گیرد. اگر مدام دچار استرس هستید و در وزنتان هم تغییری رخ نمی‌دهد، میزان استرس خود را کنترل کنید.

 

دمنوش گیاهی - رفع استرس - دمنوش درمان استرس

 

در مواقعی که میل به خوردن شیرینی دارید، توصیه می‌کنیم  دمنوش گیاهی بنوشید. برخی از دمنوش‌ها مانند چای هل، چای نعناع، چای بهارنارنج و همچنین دمنوش گل گاو زبان اثربخشی زیادی در رفع استرس و اضطراب خواهند داشت.

با ما تماس بگیرید ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹ یا ارسال پیام

یوشا درینکز همراه همیشگی یوشا دوستان

تیم متخصص و آموزش دیده یوشا درینکز با برخورداری از بزرگترین جامعه مشاوران یوشا در سراسر کشور آماده خدمتگزاری به شما مشتریان عزیز می باشد

۴. مصرف وعده غذایی در زمان‌های کوتاه

طبق تجویز پزشک رژیم می‌گیرید، برای کاهش وزن حجم وعده های غذایی‌تان را کم کرده‌اید و تعداد وعده‌‌ها را بیشتر می‌کنید. تا اینجای کار درست پیش رفته اید. اما، یک تصور اشتباهی که اکثر افراد دارند و شاید شما هم داشته باشید این است که فاصله‌ زمانی هر وعده با وعده دیگر کم است!

برخی افراد تعداد دفعات را بیشتر می‌کنند، اما هر یک ساعت یک بار میان وعده می‌خورند. مسلماً با این کار نه تنها لاغر نمی‌شوند بلکه دچار ایست وزنی یا حتی اضافه وزن خواهند شد. در این حالت بدن هم در طول روز چربی کمتری می‌سوزاند. بنابراین باید به فاصله زمانی و مقدار هر وعده غذایی ‌خود توجه زیادی داشته باشید.

رژیم غذایی - کاهش وزن - ایست کاهش وزن - رفع ایست وزن

 

۵. کنترل نکردن کالری در طول روز

می توان گفت بیشترین درصد برای ایست وزنی توجه نداشتن به کالری‌ و همچنین جهش ناگهانی کالری است. این جهش زمانی اتفاق می‌افتد که شما توجهی به کالری خوراکی که می‌خورید ندارید. به طور مثال یک بسته چیپس ۴۰۰ کالری یا یک لیوان نوشابه حدوداً ۱۰۰ کالری دارد. جالب است بدانید که برای سوزندان انرژی یک لیوان نوشابه، باید حدود ۶۰ دقیقه پیاده روی آرام داشته باشید.

سوزاندن کالری - ایست وزن - دلیل استپ وزنی - رفع ایست وزن - عدم کاهش وزن

۶. اصرار بیش از حد دارید

گاهی افراد اصرار دارند تا در کمترین زمان ممکن لاغر شوند. در واقع این امر بیش از حد تصور است و بدن واکنش شدیدی نشان خواهد داد. طبق نظریه ای، بدن در یک نقطه ای ایست می‌کند و در برابر کاهش وزن مقاومت خواهد کرد. در این صورت هر چقدر هم کالری کم شود باز هم شاهد ایست وزنی و عدم کاهش وزن هستیم. شاید با خود بگویید حال راه حل چیست؟

برای اینکه در پروسه کاهش وزن دچار ایست وزنی نشوید، باید در کنار یک رژیم غذایی که طبق نظر پزشک تجویز شده فعالیت‌های ورزشی هم داشته باشید تا به مرور زمان، حتی شده هفته ای یک تا دو کیلو وزن کم کنید. در این صورت، بدن زمانی را برای خود تنظیم می‌کند و دیگر هیچ مقاومتی در برابر کاهش وزن ندارد.

ایست کاهش وزن - رفع ایست وزنی

موارد فوق، دلایلی برای منجرب  شدن به ایست وزنی یا عدم کاهش وزن خواهد بود. با رعایت موارد فوق از استپ وزنی پیشگیری خواهید کرد. اما برای اینکه از ایست وزنی خارج شوید، بدن نیاز به یک شوک دارد. در ادامه به چند مورد از رژیم هایی که به خارج شدن از این برهه کمک می کند اشاره می‌کنیم.

شوک به بدن با رژیم شوک

این رژیم مخصوص افرادی است که با توجه به اینکه رژیم لاغری گرفته‌اند و در پروسه کاهش وزن هستند اما، بدنشان در برابر کاهش وزن استپ کرده و عقربه های ترازو هیچ تکانی نمی خورند. رژیم شوک تنها برای یک هفته است و جهت نتیجه گیری بهتر، حتماً می‌بایست با ورزش همراه باشد. با رعایت دستورات این رژیم، به بدن شوک وارد شده و از حال ثابت خارج می‌شود.

با رژیم شوک جو پرک لاغر شوید

برای اینکه از استپ وزن رهایی یابید و دوباره کاهش وزن داشته باشید. رژیم شوک جوپرک به شما کمک زیادی می‌کند. با این رژیم می توانید چربی های اضافه بدن را تحریک و وزن خود را کم کنید. اما توجه داشته باشید، همانطور که گفتیم رژیم شوک فقط برای مدت زمان کم است و نباید بیشتر از یک هفته از این رژیم استفاده شود. رژیم جوپرک علاوه بر اینکه وزن را کم می‌کند، سبب پاکسازی بدن از سموم خواهد شد.

مصرف جوپرک هضم غذا را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود که مدام احساس سیری داشته باشید. بنابراین این خود مزیتی است که شما در بین وعده‌ها غذایی به سراغ هله هوله نروید. در ضمن، زمانی که در رژیم شوک جوپرک هستید از خوردن برنج، پاستا و منابع کربوهیدرات ‌ها اجتناب کنید. در وعده های اصلی خود و همچنین میان وعده‌های خود، حتماً باید جو را جای دهید.

رژیم شوک - رفع ایست وزنی - درمان ایست وزنی - کاهش وزن

جوپرک را می‌توانید با سوپ، شیر، ماست، سیب و هر ماده غذایی دیگر میل کنید. بعد از اتمام این رژیم، یک برنامه غذایی زیر نظر پزشک تنظیم و آن را پیش بگیرید تا دوباره با افزایش وزن روبه رو نشوید. اگر مهمانی، عروسی و جشن دارید و به دنبال راهی برای لاغر شدن در یک هفته هستید، رژیم شوک جوپرک به شما کمک می‌کند تا از دست اضافه وزن رها شوید و بتوانید لباس ایده‌آلتان را بپوشید.

با رژیم شیر، ایست وزنی را شکست دهید

رژیم شیر یکی دیگر از رژیم‌های شوک است که در مدت یک الی دو هفته، میزان قابل توجهی از وزن را کم می‌کند. ریشه ایست وزنی را با رژیم شوک شیر بخشکانید. از این رژیم می توانید فقط برای دو هفته استفاده کنید. به کمک رژیم شیر می توان سموم را از بدن حذف کرد. همچنین یکی از رژیم‌های است که هیچ فشار روانی بر افرادی که رژیم می‌گیرند وارد نمی‌شود. می‌توان مزیت دیگر این رژیم را تقویت استخوان‌ها و عضلات معرفی کرد. زیرا شیر مقدار قابل توجهی کلسیم دارد و این خود سبب تقویت سلامت اسکلت بدن می‌شود.

رژیم شوک شیر - رژیم شوک - رفع ایست وزنی - شکست ایست وزنی

کسانی که رژیم شیر می‌گیرند می‌بایست  برای صبحانه یک لیوان شیر به همراه یک عدد خرما و همچنین یک عدد میوه میل کنند. هنگام نهار دو لیوان شیر و دو عدد خرما به همراه نصف موز مصرف شود. عصرانه یک لیوان شیر+ یک عدد خرما و یک عدد میوه ، ولی برای وعده شام باید نصف سینه مرغ را به همراه یک سیب زمینی کوچک پخته یا به صورت کبابی صرف کنند. در ضمن باید توجه داشته باشید که حتما از شیر کم چرب استفاده کنید.

تست لاغری BMI  بگیرید

اگر می‌خواهید بدانید که وزنتان در چه وضعیتی است، یا اینکه مطلع شوید از نظر علمی وزن طبیعی دارید یا خیر؟ پیشنهاد می‌کنیم تست لاغری BMI انجام دهید. این تست چربی بدن را بر اساس وزن و قد محاسبه می‌کند و وضعیت بدن تان را اعلام خواهد کرد.

لینک کوتاه
۴.۲/۵ ( ۳۲ نظر )

در باره نویسنده :

youshadrinks

۲۰ نظرات

 1. احمدی ۱۳۹۷-۰۸-۲۴ در ۸:۳۱ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  رژیم شوک؟؟؟؟ تا حالا نشنیده بودم

 2. سعادت ۱۳۹۷-۰۸-۲۵ در ۷:۳۷ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  ورزش واقعا تاثیر داره چون کم تحرکی یکی از دلایل انباشته شدن چربیه

 3. پریسا ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۹:۲۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  سلام. مقاله فوقالعاده ایه. تست BMI عالییییییی بود.

 4. ساناز محمدی ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۹:۲۸ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  چای و دمنوش های گیاهی چربی سوز خیلی کمک میکنن. ولی باید در کنارش هم رژیم بگیرید و هم فعالیت ورزشی داشته باشید

 5. سارا ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۱۲:۴۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  تست لاغری خیلی جالب بود

 6. امیدفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۱:۳۰ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  منم یه بار اینطوری شدم. هر کاری هم کردم تغییر نکردم. آخرشم رژیمو شکستم🙁

 7. ماهان ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۹:۲۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  وای در اومدن از ایست وزتی خیلی سخته

 8. قربان پور ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ در ۹:۲۰ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  Bmi آنلاینش خوب بووود

 9. ساره ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ در ۸:۰۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  بعضی ها میگن با آب درمانی رژیم گرفتیم لاغر شدیم. منظورشون چیه؟ اصلا آب درمانی چی هست؟

  • ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ در ۹:۲۰ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   دوست عزیز در واقع آب درمانی هم یه جور رژیم کاهش وزنه که فقط تا چند روز باید آب بنوشید نه چیز دیگه‌ای. زیاد توصیه نمیشه چون یه مقدار عوارض داره

 10. رحمتی ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ در ۹:۳۰ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  وای چقدر لاغر شدن سخته

 11. شقایق ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ در ۱:۰۸ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  چقدر شرایط بدیه ایست وزنی

 12. همت ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ در ۱:۱۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  چای سبز برای چربی سوزی تاثیر داره

  • شهابی ۱۳۹۷-۰۹-۰۲ در ۱۱:۰۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

   واقعا چای سبز خیلی موثره. من به فوایدش ایمان دارم

 13. سپیده ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ در ۲:۰۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  وای رژیم شیر سخته

 14. شکیب ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ در ۴:۰۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  منم هر کاری میکنم لاغر نمیشم. فک کنم وزن استپ کرده

 15. عباس پور ۱۳۹۷-۰۹-۰۱ در ۳:۰۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  واقعا سخته شیرینی جات نخورددد

 16. شاهین ۱۳۹۷-۰۹-۰۴ در ۹:۱۲ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  ایست وزنی خیلی بد دردیه

 17. Shaghaygh ۱۳۹۷-۱۰-۰۳ در ۱۲:۴۳ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  ممنون از تست bmi

 18. مهسا رحمت ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ در ۹:۳۸ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  چای سبز و پیاده روی واقعا حواب میده. این کارو به همه پیشنهاد میکنم

پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان نیوشانوش پاسخ داده می شود