تماس با یوشا : ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹

متفاوت ترین تست مزاج شناسی در طب سنتی

همان طور که در مقاله « موثر ترین دمنوش های گیاهی در طب سنتی ابو علی سینا »  گفته شد به دلیل مشکلات و بیماری های زیاد استفاده از داروهای شیمیایی زیاد شده است به همین دلیل طب سنتی در بین مردم رواج پیدا کرده است. دمنوش های گیاهی با طعم های متفاوتی تولید شده که البته هر کدام دارای طبع های متفاوتی هستند که در اینجا می‌خواهیم به بررسی شناسایی مزاج بپردازیم تا با مطالعه این مقاله راحت تر مزاج خود را بیابید و دمنوش های متناسب با طبع خود را مصرف کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

مزاج شناسی یکی از کاربردی ترین راه هایی است که با تشخیص آن می توانید به سلامتی خود کمک کنید چون به طور کلی نوع غذا در بدن تاثیر زیادی می گذارد و حتی گاهی خوردن یک غذای نا مناسب که با طبع شما سازگار نباشد، باعث مشکلات و بیماری های مختلفی می شود. برای اینکه زندگی سالمی داشته باشید بهتر است با انواع مزاج شناسی آشنا شوید. توجه به نژاد و اقلیم افراد در مناطق مختلف، یکی از روش هایی است که برای تشخیص مزاج باید از آن استفاده کرد. شاید اکنون این سوال برای شما مطرح شود که چطور باید از بین انواع مختلف مزاج، طبع و مزاج متناسب با خود را بیابید؟! ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که در این مقاله کاربردی همراه ما باشید تا بدانید چه غذا و دمنوش هایی می توانید مصرف کنید.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

مزاج شناسی در طب سنتی

مزاج اصلی یا پایه یا سرشتی یا اولیه؟!

مزاج اصلی یا سرشتی همان مزاج اولیه هر انسان است که از بدو تولد با او همراه است. این نوع مزاج می‌تواند به صورت ژنتیکی و تحت تاثیر ژن و وراثت والدین به وجود آید. تغییر رفتار و نوع بیماری فرد تا دوران نوجوانی یا جوانی به شکل واضحی قابل مشاهده است.

مزاج عارضی یا ثانویه؟!

این نوع از مزاج انسان کمی با مزاج سرشتی فرق می‌کند. مزاج عارضی که به آن ثانویه هم گفته می‌شود در طول مدت زندگی، تحت تاثیر عوامل مختلف مانند نوع تغذیه، شرایط روحی و روانی، تغییرات سن و دیگر عوامل مثل اینها قرار می‌گیرد. جهت تشخیص این دو مزاج از هم، باید پزشک و یا طبیب طب سنتی مزاج اصلی و عارضی را از هم به خوبی تشخیص داده و نوع مزاج و طبع افراد را مشخص کند.

مزاج عام و مزاج عضوی را جدی بگیرید

مزاج عام به مزاج عمومی بدن گفته می‌شود. اگر بخواهیم مثالی در این باره بزنیم بهتر است به اعضای رئیسه بدن ( قلب، کبد و مغز ) اشاره کنیم.  مزاج عضوی همان مزاج تک تک اعضای بدن انسان است. در ادامه چند ویژگی مهم مزاج عام و عضوی را توضیح می‌دهیم تا راحت تر نوع مزاج خود را تشخیص دهید.

 1. در بیشتر مواقع مزاج عضوی ( مزاج اعضای بدن) با مزاج عمومی بدن یکسان و هم جهت نیست. برای مثال قلب، کبد و مغز گرم مزاج در مقایسه با قلب، کبد و مغز فرد سرد مزاج گرم تر است.
 2. برای تشخیص نوع بیماری یا سلامت یک عضو از بدن باید به مزاج همان عضو و نوع مزاج آن توجه کرد.
 3. این را فراموش نکنید که هر کدام از اعضاء بدن، مشخصه های مزاجی مخصوص به خود را دارد.
 4. مزاج عمومی یا عام  بدن نوعی برآیند مزاج عضوهای رئیسه در بدن یعنی همان قلب، کبد و مغز است.
مزاج شناسی - تست مزاج شناسی

مزاج عضوی

آشنایی با  انواع مزاج در افراد مختلف 

 • افراد با مزاج گرم و خشک          صفراوی
 • افراد با مزاج گرم و تر                 دموی
 • افراد با مزاج سرد و خشک          سوداوی
 • افراد با مزاج سرد و تر                بلغمی

آیا تا به حال دیده اید که شخصی با خوردن غذا ی گرم، مانند خرما بدنش جوش و دهان او جوش های سفید رنگ یا همان آفت بزند؟ خب، این افراد نباید از مواد غذایی و یا دمنوش هایی با طبع گرم استفاده کنند. در اینجا با ذکر مثالی شما را بیشتر با تست مزاج شناسی آشنا می‌کنیم:

شخصی در طول چند سال مرتبا دچار آفت دهان می‌شد که بابت این مشکل دردناک که سبب جلوگیری از خوردن غذا و گاهی حتی نوشیدن می‌شود، رنج می‌برد تا زمانی که به طب سنتی روی آورد و همچنین از غذاها و میوه های با طبع گرم دوری نمود تا دچار گرمازدگی در نتیجه آفت دهان نشود. برای مثال از دمنوش های خنک مانند چای سفید که طبیعتی سرد و خنک دارد استفاده می‌کرد تا کم کم مزاج و طبع خود را شناسایی کرد و آنچه را که طبیعت گرمی داشت مصرف نکرد و سبب جلوگیری از آفت دهان با پرهیز و خوردن غذا ها و نوشیدنی هایی متناسب با مزاج خود شد.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

انواع طبع های مختلف در شبانه روز

 • صبح مزاج گرم و تر             بهاری
 • ظهر مزاج گرم و خشک         تابستان
 • عصر مزاج سرد و خشک       پاییزی
 • شب مزاج سرد و تر              زمستانی

طبع گرم و خشک

افرادی که دارای طبع گرم و خشک هستند در حقیقت افرادی با پوست و دهان خشک، لاغر، مضطرب و در هوای گرم دچار خارش پوست می‌شوند. مشکلات این اشخاص در فصول گرم تابستان تشدید می‌یابد. اما در طب سنتی روش های پیشگیری برای این افراد با طبع گرم و خشک آمده که بهتر است رعایت شود. کسانی که طبع گرم و خشک دارند باید روزانه مصرف زیادی از آب و هر نوع مایعات خنک داشته باشند. همچنین انجام تمرینات ورزشی در فضاهای سبز و خنک فراموش نشود.

طبع گرم و تر

اشخاصی که طبع گرم و تر دارند اغلب افرادی خوش اخلاق ، شادی بخش و رنگ پوست آن ها قرمز است که از دیگر ویژگی آن ها این است که در بهار بیشتر می‌خوابند. روش های پیشگیری از این طبع هم در علم مزاج شناسی طب سنتی آورده شده است که اکنون به آن اشاره می‌کنیم. از راه کار های مهم این افراد حجامت در فصل بهار است که در طب سنتی بسیار کار با ارزشی برای سلامتی بدن محسوب می‌شود. همچنین پیاده روی صبحگاهی برای این دسته از افراد توصیه شده است.

طبع سرد و تر

کسانی که مزاج سرد و تر دارند به طور خلاصه پوست آن ها سفید و خنک است. عضلات این اشخاص نرم و پوست آن ها چرب می‌شود. طب سنتی برای این افراد توصیه کرده است که نیم ساعت یا ۱ ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشند و همچنین قبل از غروب آفتاب بهتر است نخوابند.

طبع سرد و خشک

آخرین طبعی که می‌خواهیم بررسی کنیم طبع سرد و خشک است که عرق کردن دست و پا، خواب سنگین، یبوست، وسواس و حافظه ضعیف از دیگر نشانه های این افراد است. شدت مشکلات این اشخاص در فصل زمستان است که برای رفع این مشکل با توجه به طب سنتی، بهتر است پوست خود را با روغن کنجد و یا روغن زیتون چرب، با آب ولرم حمام و از هوای سرد و خشک پرهیز کنید.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

چند راه کار جالب جهت تست در طب سنتی

مزاج شناسی از طریق پوست

در طب سنتی برای تشخیص طبع افراد به پوست آن ها دقت می‌کنند و اگر پوست شخص سفید رنگ است به دلیل کم خونی طبع سرد، پوست قرمز دارای طبع گرم و پر خون، رنگ پوست تیره طبعی سودا و غیر تمیز و همچنین پوستی زرد رنگ طبعی گرم و خشک و در نتیجه ، فرد دچار مشکلات صفراوی است.

با استفاده از مو

از دیگر راه ها، استفاده از مو است. به این معنا که؛ با استفاده از موی فرد می‌توان به مزاج آن پی برد. به عنوان نمونه اشخاص مو مشکی دارای طبعی گرم و خشک هستند و موهای سفید و یا مو هایی که زود تر سفید می شوند طبع سرد و تر دارند که اکنون با توجه به مطالب گفته شده در بالا می‌توان گفت این افراد در علم مزاج شناسی، دارای مزاجی بلغمی هستند.

با لمس کردن

لمس کردن یکی دیگر از راه های تشخیص مزاج است. برای مثال اگر با لمس کردن ساعد فردی احساس گرما و حرارت کردید طبیعتا مزاجی گرم دارد و اگر هم احساس سرما به شما دست داد مزاج آن شخص سرد است. برای شناسایی مزاج گرم و مرطوب از طریق لمس، فقط کافی است بعد از لمس بدن فرد به گرم بودن بدن پی ببرید و احساس کنید سر انگشتتان به راحتی در بافت بدن فرو می‌رود. در صورتی که عکس این عمل را حس کنید و فرد دارای بدنی خشک باشد مسلما دارای مزاج سرد و خشک است.

فرم بدن

انسان ها دارای فرم های بدن متفاوتی هستند. افرادی که بالا تنه ای پهن و همچنین عروق برجسته ای داشته باشند طبع آن ها گرم خواهد بود. اما افرادی هستند که فرم بدن کوچک دارند که مزاج این ها سرد است. در طب سنتی اشخاصی که دارای چهره ای لاغر هستند مزاج خشکی هم دارند.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

تشخیص مزاج شناسی

اگر تا اینجای مقاله مزاج شناسی با ما همراه بودید می توانید طبع خود را تشخیص دهید و متناسب با مزاج خود دمنوش های گیاهی را مصرف کنید پس با ما باشید تا در ادامه با دمنوش های با طبع های مختلف آشنا شوید.

دمنوش های گیاهی مناسب افراد دارای طبع سرد

فصل تابستان که فصلی گرم و گاهی طاقت فرساست برای پیشگیری از گرما زدگی باید نوشیدنی های خنک بنوشید و یا غذاهای خنک بخورید تا دمای بدن پایین بیاید و التهاب بدن را کاهش دهد. در این بخش می‌خواهیم چند نمونه دمنوش گیاهی بنا بر توصیه علم سنتی برای افراد با طبع سرد معرفی کنیم:

چای سفید

شاید تا به حال نمی‌دانستید که چای سفید طبیعت سردی دارد و به دلیل خواص نشاط بخش او و طبع خنک برای فصل تابستان بسیار مناسب است.

چای سبز

چای سبز با اکسیداسیون پایین در دسته چای های خنک قرار گرفته که جهت رفع عطش و گرما در تابستان از این چای با طبع خنک استفاده می‌شود تا به افزایش مایعات بدن کمک کند.

دمنوش نعناع فلفلی

نعنا گیاهی خنک است که در انواع نوشیدنی ها چه گرم و چه سر برای خوش طعم شدن از این گیاه استفاده می‌کنیم. در نتیجه افرادی که طبع گرم دارند می‌توانند با مصرف دمنوش نعنا فلفلی از خواص گیاه نعنا فلفلی بهره مند شوند.

عرق کاسنی

عرق کاسنی را می‌توان دمنوش های گیاهی با طبع سرد معرفی کرد. عرق کاسنی که تصفیه کننده خون هم محسوب می‌شود، بدن را خنک می‌کند و دمای آن را کاهش می‌دهد و بیمارانی که با مشکلات کبد مواجه هستند هم می‌توانند از این دمنوش به خصوص در فصل گرما استفاده کنند.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه مصرف دمنوش های نیوشا و راهنمای مصرف انواع دمنوش نیوشا می توانید به مقاله مرتبط با هر کدام رجوع کنید تا راحت تر و با سرعت بیشتری دمنوش مورد نظر خود را آماده کنید.

با ما تماس بگیرید ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹ یا ارسال پیام

یوشا درینکز همراه همیشگی یوشا دوستان

تیم متخصص و آموزش دیده یوشا درینکز با برخورداری از بزرگترین جامعه مشاوران یوشا در سراسر کشور آماده خدمتگزاری به شما مشتریان عزیز می باشد

چند نوشیدنی گیاهی خنک 

خاک شیر

یکی از رایج ترین نوشیدنی های خنک خاک شیر است که همه افراد به ویژه افراد با مزاج گرم می‌توانند به صورت شربتی خنک در تابستان از آن استفاده کنند.

بیدمشک

گیاه بیدمشک با خواص فراوانی که دارد، خود یکی از نوشیدنی های خنک در فصل گرما محسوب می‌شود. با مصرف آن کمک زیادی به سلامتی خود می‌کنید.

شربت سکنجبین

این شربت دارای طبیعت سرد و خنک دارای طرفداران بسیاری است. آیا می‌دانستید که سکنجبین طبعی خنک دارد؟ این شربت، به شربت صفرا معروف است و برای رفع گرما در تابستان مورد توجه اشخاص قرار می‌گیرد.

در بالا با دمنوش ها و نوشیدنی های با طبع خنک آشنا شدید. امیدواریم که با این مطالب گفته شده بتوانید تست مزاج شناسی را درست انجام دهید و از دمنوش های گیاهی مفید بهره مند شوید. حالا عوامل موثر بر ایجاد طبع را بررسی خواهیک کرد:

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

عوامل موثر ایجاد طبع در مزاج شناسی

عوامل زیادی در ایجاد طبع گرم در افراد دخیل هستند که می توان به وجود عفونت اشاره نمود. عفونت یکی از دلایلی است که طبع گرم به وجود می‌آورد و یا اینکه از دیگر عوامل تاثیر گذار، شنیدن خبر های خوش است که فرد به شدت خوشحال می‌شود و همین طور خوردن مواد غذایی با طبع گرم مانند گردو، عسل، زنجبیل. اشخاصی در دوران بارداری، یائستگی، ماساژ درمانی هستند هم می‌توانند طبع گرم ایجاد کنند.

عوامل موثر در به وجود آمدن طبع سرد، غم و اندوه زیاد، کار کردن در مکان های سرد مانند سرد خانه و دیگر موارد است. همان طور که مشخص است خوردن غذاهای سرد مثل آب دوغ خیار ، ترشی جات و غیره از دیگر عوامل موثر ایجاد طبع در مزاج شناسی خواهد بود. در ضمن عوامل دیگری که در ایجاد طبع مرطوب موثر است؛ کار کشاورزی، استحمام بعد از غذا، نشستن روی زمین خیس و سرد، در طبع خشک به دلایل زیر بستگی دارد.

 • خوردن مواد غذایی عامل یبوست
 • حمام کردن زیاد
 • مصرف زیاد ادویه مانند فلفل، دارچین و غیره.

همان طور که مشخص است در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما، همه روش های تشخیص مزاج شناسی بررسی شد تا راحت تر طبع خود را بشناسید و مواد غذایی و دمنوش های گیاهی متناسب با مزاج خود استفاده کنید تا مشکلات و بیماری های ناشی از عدم توجه به طبع به وجود نیاید. پس برای تشخیص طبع خود بهتر است انواع طبع و عوامل موثر بر ایجاد طبع های مختلف را بدانید و با بهره گیری از طب سنتی زندگی سالم و با نشاطی و همچنین به دور از بیماری داشته باشید. اگر در رابطه با تشخیص طبع خود سوالی در ذهن شما مطرح شد و نیاز به مشورت دارید می توانید به تالار گفتگوی نیوشا نوش مراجعه کنید تا از کارشناسان با تجربه راهنمایی بگیرید. 

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

با کارشناسان ما مشورت کنید

علاوه بر مزاج و طبع های مختلفی که توضیح داده شد، ۴ دسته دیگر را به شما معرفی می‌کنیم تا تست مزاج شناسی شما به درستی انجام شود. به نظر شما افراد از نظر نوع مزاج به چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند؟ در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد و درمورد هرکدام به شما توضیح می‌دهیم تا تشخیص مزاج برای شما راحت تر شود.

 • صفراوی مزاج
 • سوداوی مزاج
 • بلغمی مزاج
 • دموی مزاج

ویژگی‌های صفراوی مزاج‌ها

ترشحات صفراوی کبد زرد رنگ، گرم و خشک و جزء آتش است. ترشحات این نوع مزاج،  گرمای زیادی تولید می‌کند به طوریکه ph آن حدودا ۸.۵ است. صفراوی مزاج ها دارای ویژگی هایی مثل تلخی دهان، سردرد، زردی و سفیدی چشم، تشنگی و دیگر موارد هستند. افرادی که بیماری صفرا دارند نشانه های ظاهری از قبیل؛ سر کوچک، بازوی های باریک، پوست خشک، و رنگ پوست متمایل به زرد دارند. شما فکر می‌کنید.

چه غذاهایی برای صفراوی مزاج مناسب است؟

به دلیل اینکه طبع اشخاص صفراوی مزاج گرم و خشک است باید از غذاهای خنک با دما یا PH زیر ۳.۷ استفاده کنند. این غذاها و خوراکی هایی که تقریبا اسیدی هستند؛ لیموترش، نارنج، آلوچه، اسفناج، پرتقال و دیگر مواد غذایی مانند این‌ها نام دارد. از دیگر عواملی که به شما جهت مقابله و کنترل طبع صفراوی کمک زیادی می‌کنند، استفاده درست از دمنوش های گیاهی است. خوشبختانه امروزه عده بسیاری از مردم، دمنوش گیاهی مصرف می‌کنند و با استفاده از همین کار بیماری های خود را از بین می‌برند.

بهترین دمنوش های صفراوی مزاج ها

 • عرق کاسنی
 • چای بابونه
 • چای نعناع

عرق کاسنی به صفراوی مزاج ها چه کمکی می‌کند؟

کاسنی دارای مقدار قابل توجهی فیبر است که جهت پاکسازی کبد و افزاش سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار این موارد، دمنوش کاسنی چربی های اضافه بدن و کبد را از بین می‌برد. در نتیجه جهت داشتن یک کبد سالم و کنترل طبع صفراوی می‌توانید از این عرق کاسنی مصرف کنید.

چای بابونه و صفراوی مزاج ها

این دمنوش به ضد صفرا معروف است که یک دمنوش گیاهی مناسب برای این دسته از افراد که طبع صفراوی دارند بسیار مناسب و مفیدست.

صفراوی مزاج ها بنوشند

یکی دیگر از دمنوش های گیاهی که برای افراد با طبع صفراوی مناسب است، دمنوش نعناع نام دارد. چای نعناع طبع خنکی دارد که صفراوی مزاج ها می‌توانند به راحتی از آن مصرف کنند.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

صفراوی مزاج

ویژگی های مهم سوداوی مزاج ها 

آیا می‌دانید طعم دهان سوداوی مزاج ها شور است؟ طبع سوداوی از جنس خاک و PH آن ۶ در نظر گرفته شده و کنار آمدن با این نوع مزاج بسیار سخت است. این افراد با طعم سوداوی به طور مداوم دچار افسردگی، خستگی های همیشگی، حالت تهوع، خارش بدن هستند که برای کنترل این مشکلات راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به همه آنها اشاره می‌کنیم تا خیلی بهتر مزاج یا طبع خود را تشخیص دهید و مناسب ترین روش ها را شما انتخاب کنید.

مصرف این نوع غذاها را فراموش کنید

افراد سوداوی مزاج ها طبع سرد و خشکی دارند و بهتر است از غذاهایی که برای آنها ضرر دارد مانند نوشابه با غذا، عدس، ماهی دودی، خیارشور، پنیر پرهیز کنند. به جای این خوراکی ها، مواد غذایی و دمنوش های گیاهی زیادی هستند که سوداوی مزاج ها می‌توانند از آن ها استفاده کنند.

قلق گیری کنید

یکی از روش هایی که در سریع ترین زمان ممکن به شما کمک می‌کند تا با مزاج سوداوی خود کناربیایید؛ مصرف غذاهای گرم و تر مثل انجیر، خرما، کشمش، هل، دارچین، توت با آب گرم و دیگر مواد غذایی است.

دمنوش های گیاهی مخصوص سوداوی ها

دمنوش گیاهی یکی از مهم ترین عواملی است که با مصرف آن می‌توان به راحتی طبع های مختلف را کنترل کرد. اما سوال اینجاست که چه دمنوش هایی برای مزاج سوداوی مناسب است؟ در ادامه این مقاله تمام دمنوش هایی که این دسته از افراد می‌توانند مصرف کنند را توضیح خواهیم داد.

دمنوش آویشن

این نوع دمنوش دارای طبع معتدلی است که سوداوی مزاج ها می‌توانند به راحتی از آن مصرف کنند. یکی از مهم ترین فواید دمنوش آویشن؛ تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع کولیتهای آزاردهنده است که با نوشیدن درست و اصولی از آن می‌توانید این مشکلات را برطرف کنید. پس آویشن را از دست ندهید.

سوداوی مزاج ها گل‌گاوزبان و سنبل الطیب بنوشند

این دمنوش گیاهی ضد سودا و صفرا شناخته شده و برای هر دو گروه از این طبع های مناسب است. گل گاو زبان و سنبل الطیب که ضد اسپاسم است، با نوشیدن این دمنوش کاملا گیاهی می‌توانید تمام بیماری های سوداوی را ازبین ببرید و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

سوداوی مزاج

شناخت ویژگی بلغمی ها 

از ویژگی های مهم بلغمی مزاج ها ، سرد و تر بودن آنهاست که شما باید با توجه به آن مواد غذایی مناسب استفاده کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی مراحل زندگی را پشت سر بگذرانید. در اینجا می‌خواهیم شما را با باید ها و نباید های این نوع مزاج بیشتر آشنا کنیم تا به راحتی مزاج و طبع خود را شناسایی کنید و خوراکی های متناسب با طبع خود بخورید. نشانه های بلغمی مزاج ها پُف کردن زیر چشم، رماتیسم، سفید شدن سریع موها، لرزش دست و پا، بروز لکه قهوه ای در چشم، درد معده، تپش قلب است. جهت کنترل این مشکلات و علائم ها بهتر است از خوردن مواد غذایی زیر پرهیز کنید.

لبنیات مانند شیر، ماست و دوغ، ترشی جات، نوشابه گازدار، قارچ، ماش، جو، سوپ و آش جو، سیب زمینی، گوشت گاو و گوساله، غذاهای فریز شده، انواع سُس و رب گوجه فرنگی و سایر موارد برای بلغمی مزاج ها مناسب نیست.

یورش بدن علیه خود

مزاج بلغمی نوعی سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود که در صورت رعایت نکردن و مصرف غذاهای نامناسب علیه خود بدن حمله می‌کند که به این بیماری اتوایمیون گفته می‌شود. اما نیازی به هیچ نگرانی نیست چون ما این مقاله را گرد آوری کرده ایم تا شما با این موارد آشنا شوید و طبق مزاج و طبع خود، مواد غذایی و دمنوش های گیاهی متناسب با مزاج خود را استفاده کنید تا هیچ گونه مشکلی برای شما پیش نیاید.

پس چه غذاهایی برای طبع بلغمی مناسب است؟

به دلیل اینکه این افراد دارای طبع سرد و تر هستند باید از مواد غذایی گرم تر مصرف کنند. از بهترین خوراکی های برای این نوع مزاج می‌توان به ادویه هایی مثل هل، دارچین، زنجبیل و زیره، زعفران، سبزیجات، لیمو ترش، نخود و گندم اشاره کرد. این ها را بخورید تا با مشکلات ناشی از این نوع مزاج مواجه نشوید.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

بلغمی مزاج

بهترین دمنوش و گیاهان دارویی برای بلغمی مزاج ها

عسل یکی از مکمل های ورزشی است که برای این دسته از افراد با طبع بلغمی بسیار مفید است. با مصرف عسل که طبع گرمی دارد می‌توانید به بدن خود گرما ببخشید و از سرد و تر بودن این نوع مزاج، راحت شوید و خیلی آسان تر با آن کنار بیایید.

زعفران که هم می‌توان به صورت دمنوش و هم در غذاها مصرف کرد، یکی از مهم ترین عواملی است که مزاج بلغمی را کنترل و درمان می‌کند. دمنوش زعفران خواص فوق العاده زیادی دارد که با مصرف درست آن، می‌توانید از تمام آنها
بهره مند شوید.

هِل از دیگر دمنوش هایی است که برای بلغمی مزاج ها بسیار مفید و مناسب است. این دمنوش طبیعتی گرم دارد، به همین دلیل یکی از بهترین گزینه هاییست که با مصرف آن می‌توانید به سرد و تر بودن مزاج بلغمی خود غلبه کنید. البته تمام دمنوش ها در فروشگاه اینترنتی نیوشانوش با راهنمای مصرف آماده شده که شما آسان تر دمنوش گیاهی و بدون اسانس مورد نظر خود را مصرف کنید.

با ما تماس بگیرید ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹ یا ارسال پیام

یوشا درینکز همراه همیشگی یوشا دوستان

تیم متخصص و آموزش دیده یوشا درینکز با برخورداری از بزرگترین جامعه مشاوران یوشا در سراسر کشور آماده خدمتگزاری به شما مشتریان عزیز می باشد

خصوصیات مهم دموی مزاج ها 

افرادی که طبع دموی دارند، گرم و مرطوب هستند. مزه دهان این گروه از افراد شیرین است. دموی مزاج ها هم مانند دیگر طبع هایی که در بالا بررسی شد، باید از مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد پرهیز کنند تا بتوانند با این طبع خود خیلی راحت به زندگی ادامه دهند. هر کاری اراده می‌خواهد. پرهیز از خوراکی هایی که به هر دلیل برای شما مضر است، با یک اراده قوی بسیار آسان خواهد شد و شما را از بیماری های مختلف که ممکن است ناشی از طبع دموی خود را بروز دهد حفظ می‌کند.

نشانه های مزاج دموی 

معمولاً این نوع افراد هیکل درشتی دارند. پوست بدن آنها گرم و مرطوب و جریان خون زیاد است. ناخن های قرمز، موهای پرپشت، خوش خواب، اشتهای زیاد به غذا و قوی و پرانرژی هستند.

تست مزاج شناسی - مزاج شناسی

دموی مزاج

به نظر شما چه مواد غذایی برای دموی مزاج ها مضر است؟

اولین کار دوری کردن از مواد غذایی است که طبع گرم و تر دارد. مواد غذایی مثل شیرینی جات، بادمجان و دیگر مواردی که طبیعت گرمی دارد برای دموی مزاج ها مضر است و باید از غذاهای سرد یا خنک مصرف کنید. حالا چه غذاهایی برای دموی ها مفید است و به سلامتی آنها کمک می‌کند؟!

یکی از بهترین روش ها؛ مصرف ناشتای خاک شیر، تخم ریحان است. با مخلوط کردن این دو در آب می‌توانید به صورت خنک از آنها بنوشید. استفاده از سبزی و میوه جات هم کمک زیادی به شما در درمان و کنترل مزاج دموی می‌کند. همچنین مصرف ترشی مانند زرشک، لیموترش، آب نارنج را فراموش نکنید. 

اخلاط اربعه چیست؟

هرکدام از عناصر چهارگانه آب، آتش، هوا و خاک نشانه ای از یک حالت خاص در انسان است و ممکن است بر اثر شرایط هوا و اقلیم، یکی از این نوع عناصر در بدن انسان بر دیگری غلبه کند که خود عامل مشکلاتی خواهد بود که در بالا توضیح داده شد. البته در این مقاله روش های کنترل و درمان آنها هم برای شما بررسی کردیم تا بدون هیچ دردسری با آنها مقابله کنید. به دلیل وجود این عناصر چهارگانه و ارتباط آن با حالت های متفاوت در انسان، به آن اخلاط اربعه هم می‌گویند. در حالت عادی هرکدام از این طبع ها در بدن انسان باید به میزان مناسب و در حالت تعادل باشد، در غیر این صورت همان مشکلات و بیماری هایی که قبلاً در مورد آنها توضیح دادیم نمایان خواهد شد که می‌تواند گاهی خطرناک ظاهر شود.

تست مزاج شناسی تشخیص انواع مزاج مزاج شناسی مزاج شناسی در طب سنتی طبع گرم و خشک طبع سرد و خشک

اخلاط اربعه

یک جمع بندی کلی از مطالب گفته شده

به طور خلاصه اگر در یک فردی صفرا بر دیگر عناصر غلبه کند صفراوی مزاج، اگر خون غلبه کند دموی، اگر بلغم بلغمی مزاج و در نهایت اگر سودا غلبه کند سوداوی مزاج گفته می‌شود. بهتر است این را هم بدانید که هرکدام از مواد غذایی، از گیاهان و میوه ها گرفته تا غذا و گوشت های حیوانی، همه و همه دارای طبع مخصوص به خود هستند که از عوامل تاثیر گذار در اخلاط اربعه محسوب می‌شوند. حال به این مثال توجه کنید تا به مطالب گفته شده در بالا بیشتر پی ببرید و راحت تر طبع متناسب با خود را تشخیص دهید.

اگر از غذاهای چرب و چیلی و حتی شیرین، زیاد مصرف کنید ترشح صفرا بیشتر می‌شود، همچنین در صورت اشتهای زیاد به غذا و افزایش جریان خون در بدن، باعث بروز مزاج دموی خواهد شد. اگر هم از ترشی و لبنیات به مقدار قابل توجهی استفاده می‌کنید دلیل بر علت مزاج بلغمی است. در آخر با مصرف بیش از حد مواد غذایی نمکی، بادمجان و دیگر موارد ذکر شده، عنصر سودا را در بدن انسان افزایش می‌دهد و موجب بروز مزاج سوداوی می‌شود.

با مطالعه این مقاله به این موضوع بیشتر پی می‌بریم که تمام موجودات در دنیا به هم مرتبط هستند و باید تمام گیاهان، حیوانات با بدن انسان ارتباط نزدیکی دارند. برای زندگی بهتر و راحت تر باید با طبیعت هماهنگ شد و به طور دقیق طبع و مزاج مورد نظر خود را تشخیص داد. طبق مزاج خود پیش بروید و با توجه به آن غذابخورید، لباس بپوشید و حتی باید باتوجه به طبع خود رفتار کنید تا بتوانید یک زندگی سالم برای خود تشکیل دهید.

لینک کوتاه
۴.۸/۵ ( ۵۳ نظر )
توسط |مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۷|مجله نیوشا|

در باره نویسنده :

youshadrinks

۱۹ نظرات

 1. سینا ۱۳۹۷-۰۵-۱۲ در ۱۰:۴۲ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  با کمک این مطالب واقعا میشه طبع مناسب خودمونو متوجه شیم.خیلی عالی بود

 2. شقایق ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ در ۸:۴۸ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  مقاله مفیدی بود.مرسی

 3. سعید ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ در ۹:۵۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  خیلی خوبه، ممنون

 4. علی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ در ۱۰:۲۸ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  مطالبتئون خیلی عالیه

 5. سبحان ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ در ۱۰:۳۳ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  ممنون از سایت خوبتون

 6. محمد کمالی ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ در ۲:۴۱ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام
  در مورد طبع شناسی و مزاج شناسی اطلاعات خوب و کاملی گذاشتید، فقط کاش میشد یه نرم افزاری هم معرفی میکردید که خودش طبع و مزاج آدم رو با استفاده از داده هایی که میدیم بهش معلوم کنه

  • ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ در ۱۱:۰۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   ممنون از اینکه با ما همراه بودید
   پیشنهادتون رو حتما به تیم نیوشانوش منتقل میکنیم دوست عزیز

 7. […] اطلاعات بیشتر در زمینه طبع و مزاج شناسی می توانید به مقاله ای قبلا نوشته شده مراجعه کنید تا بتوانید راحت تر طبع […]

 8. المیرا ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ در ۶:۵۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام.این دمنوش ها راهنمای مصرف هم دارند؟

  • سمانه ۱۳۹۷-۰۶-۲۸ در ۱۱:۲۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام. بله در سایت نیوشانوش راهنمای مصرف انواع دمنوش نیوشا وجود داره که خیلی به شما کمک می کنه.

 9. سعید ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ در ۷:۰۲ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  خیلی مقاله ی جامع و کاملی بود. الان فصل پاییز نزدیکه میشه ازین مقاله استفاده کرد.ممنون

  • سمانه ۱۳۹۷-۰۶-۲۸ در ۱۱:۲۹ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   ممنون از شما. بله می تونید از دمنوش نیوشا که در سایت نیوشا نوش موجود هستش و مخصوص فصل پاییزه استفاده کنید.

 10. هستی ۱۳۹۷-۰۷-۰۲ در ۴:۳۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  پس با این وجود طبع من گرمه که مرتب آفت دهانن دارم. ببخشید دمنوشی هست که آفت دهان و از بین ببره؟

  • ۱۳۹۷-۰۷-۰۴ در ۹:۲۳ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   دوست عزیز سلام
   شما می‌تونید سوالاتتون رو در گروه تلگرام نیوشا مطرح کنید. مشاوران نیوشا نوش می‌تونن شما رو راهنمایی کنند.

 11. امینی ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ در ۸:۳۰ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام. ببخشید میشه در مورد مزاج بلغمی و صفراوی بیشتر توضیح بدید؟ ممنون

  • ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ در ۹:۲۲ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام. حتما در ادامه مقاله توضیح داده خواهد شد. ممنون از شما

 12. آرمین ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ در ۴:۵۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام. برای پاییز چه دمنوش هایی مناسبه؟

  • ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ در ۹:۳۰ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام. این مقاله در مورد دمنوش های پاییزی توضیح داده. فکر کنم خیلی میتونه بهتون کمک کنه.
   https://newshanoosh.com/?p=8424

 13. یاسمن ۱۳۹۷-۱۰-۰۶ در ۱:۵۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  خیلی مقاله کاملی بود. به دردم خورد. مرسی

پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان نیوشانوش پاسخ داده می شود