تماس با یوشا : ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹

پیشگیری از گرمازدگی به کمک طب سنتی

با توجه به هوای گرم و داغ تابستان بسیاری از مردم دچار گرمازدگی می‌شوند. فردی که دچار گرمازدگی می‌شود سیستم دمای بدن آن مختل و در نتیجه پیامدهای بدی را در پی دارد. گرمازدگی بیشتر در فصل تابستان و در محیط‌هایی که گرما بیش از حد نرمال باشد اتفاق می‌افتد. برخی از مردم به خیال خود برای پیشگیری از گرمازدگی در طول روز مدام آب سرد می‌خورند، در حالی که مصرف بیش از حد آب یخ برای بدن مضر است. برای اینکه دراین هوای گرم دچار گرمازدگی نشوید متخصصان طب سنتی چندین روش را برای پیشگیری از گرمازدگی ارائه می‌دهند. در واقع برای پیشگیری از گرمازدگی می‌توانید از طب سنتی کمک بگیرید و در منزل ، خود را درمان کنید. در ادامه شما را با علائم گرمازدگی و اینکه چه چیزهایی بخوریم از گرمازدگی جلوگیری کنیم آشنا خواهیم کرد.

 

گرمازدگی درمان گرمازدگی علائم رایج گرمازدگی

 

علائم رایج گرمازدگی 

 • ضعف و خستگی
 • عرق ریختن زیاد
 • تند شدن ضربان قلب
 • گرفتگی عضله
 • تیره شدن ادرار
 • سرگیجه و غش
 • حالت تهوع و اسهال
 • سردرد
 • پوست رنگ پریده
 • بی اشتهایی

 

درمان خانگی گرمازدگی

اولین کاری که می کنید این است، فردی که به گرمازدگی مبتلا شده را باید به یک مکان خنک و به دور از گرما منتقل کنید. بعد لباس‌های نازک و گشاد بپوشانید. به کمک یک پارچه یا حوله سر، گردن، زیر بغل آن را با آب سرد خیس و خنک کنید. سعی کنید پای بیمار را از بدنش بالاتر قرار دهید تا جریان خون به مغزش برسد و اگر امکانش وجود دارد سعی کنید  بیمار مایعات خنک بنوشد ولی اگر نشد همانگونه که گفتیم دمای بالای بدنش را با پارچه خیس پایین بیاورید.

درمان گرمازدگی رفع گرمازدگی پیشگیری از گرمازدگی

 

وقتی که سلامتی بیمار رو به بهبود است می‌بایست حدالامکان چند روزی در خانه استراحت و از گرمای شدید بیرون دور بماند. توجه داشته باشید که کودکان، افراد سالمند و زنان باردار بیشتر در معرض گرمازدگی هستند. برای پیشگیری از گرمازدگی سعی کنید در ساعات اوج گرما به بیرون از خانه نروید و در صورت بیرون رفتن از لباس سبک، کلاه لبه دار و کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. شما عزیزان می‌توانید برای پیشگیری از گرمازدگی و درمان آن در طول روز نوشیدنی‌های خنک بنوشید و از طب سنتی در این زمینه کمک بگیرید. طب سنتی برای پیشگیری از گرمازدگی روش‌های متعددی دارد.

 

درمان گرمازدگی و پیشگیری از آن به کمک طب سنتی 

اگر هر کدام از علایم بالای گرمازدگی را داشتید و یا اینکه می‌خواهید از گرمازدگی جلوگیری کنید. طب سنتی نوشیدن و مصرف شربت‌ها و گیاهان دارویی ذیل را توصیه می‌کند:

عناب و شکر 

طب سنتی برای رفع گرمازدگی جوشانده عناب و شکر را بسیار توصیه می‌کند. شما باید مقداری از عناب را با آب بجوشانید و با شکر در طول روز میل کنید. حال اگر می‌خواهید خاصیت درمانی عناب را چند برابر کنید بهتر است عناب را با کمی زرشک بجوشانید.

 

درمان گرمازدگی رفع گرمازدگی میوه برای گرمازدگی

دانه‌های تولسی و رازیانه

برای خنک کردن و پایین آوردن دمای بدنتان دانه‌های تولسی و رازیانه  مصرف کنید. توجه داشته باشید که می‌بایست یک شب زودتر این دانه‌ها را در آب خیس و روز بعد از صافی عبور داده و میل کنید. تولسی و رازیانه فوری دمای بدن فرد گرمازده را پایین ‌می‌آورند.

 

درمان گرمازدگی رفع گرگرفتگی رفع گرمازدگی

 

رفع گرمازدگی با شربت سنکنجبین

همانطور که زکریای رازی گفته شربت سنکنجبین دارای فواید بی‌شماریست. سعی کنید سنکنجبین را با آب یخ بنوشید تا التهاب حرارت معده را کاهش دهد. حال اگر می‌خواهید خواص درمانی این شربت را چند برابر کنید، سنکنجبین را با تخم کاسنی، گلاب ترکیب و بنوشید. اگر مبتلا به نفخ باشید این شربت بسیار برای شما مفید است اما باید بگوییم که شربت سکنجبین همراه با کاسنی به بیمارانی که زخم معده دارند توصیه نمی‌شود.

برای رفع گرمازدگی گلاب بخورید

یکی از روشهای پیشگیری از گرمازدگی در طب سنتی مصرف گلاب است. در طب سنتی توصیه می‌شود گلاب را با آب یخ بخورید. گلاب از بین برنده گرمای بدن و بوییدن آن قلب را تقویت می‌کند.

 

درمان گرمازدگی رفع گرمازدگی تقویت قلب

 

 

خاکشیر و شربت آب لیمو

یکی دیگر از روش‌های سنتی پیشگیری از گرمازدگی در خانه مصرف خاکشیر یخ زده با شربت آبلیمو است. این شربت مفید برای پیشگیری از اسهال می‌باشد. توجه کنید که خاکشیر و شربت آب لیمو را به صورت یخ زده میل کنید.

رفع گرمازدگی پیشگیری از گرمازدگی درمان گرمازدگی

 

آب آلوئه ورا

برای درمان گرگرفتگی و گرمازدگی از آب آلوئه ورا کمک بگیرید.  آلوئه ورا  سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنیست. این گیاه توانایی بدن را افزایش و سیستم دفاعی را تحریک می‌کند.

 

تخم شربتی

در طب سنتی تخم شربت یک رفع کننده قوی برای رفع التهابات دستگاه تناسلی محسوب می‌شود. تخم شربتی در واقع دانه ریحان است و موقعی که با آب ترکیب می‌شود به صورت ژله‌ای در‌می‌آید. این شربت در رفع عطش و تشنگی تأثیر زیادی دارد. شما عزیزان می‌توانید این شربت را به همراه گلاب و آب لیمو استفاده کنید و علاوه بر طعم خوش و عالی که به شربت می‌دهد تأثیر آن را برای پیشگیری از گرمازدگی چند برابر کنید.

پیشگیری از گرمازدگی رفع گرمازدگی درمان گرمازدگی

عرق بیدمشک

بیدمشک رفع کننده گرمازدگی، آرام بخش، تقویت قلب و معده است و کمک خوبی برای تسکین سردرد می‌باشد. بیدمشک را می‌توان به صورت عرق و هم شربت مصرف نمود.

معجزه هندوانه

یکی از مفیدترین و بهترین میوه‌های تابستانی را می‌توان هندوانه نام برد. این میوه آرام بخش، ضدسرطان، پیشگیری و درمان سنگ کلیه، تأمین کننده آب بدن، رفع گرمازدگی است. هندوانه سرشار از ویتامین C و عفونت‌های دستگاه ایمنی بدن را رفع می‌کند. توصیه می‌شود در گرمای شدید و داغ تابستان برای رفع تشنگی و گرمازدگی هندوانه مصرف کنید. این میوه حرارت بدن را کنترل و آن را کاهش می‌دهد.

پیشگیری از گرمازدگی به کمک عرق نعناع

نعناع  علاوه بر اینکه در فصل تابستان دمای بدن را خنک نگه می‌دارد، جهت بهبود عملکرد دستگاه گوارش و نفخ و دلپیچه معده مفید است. از آنجایی که برای رفع گرمازدگی و پیشگیری از آن در طول روز هندوانه و یا نوشیدنی‌های دیگری مصرف می‌کنید ممکن است دچار دلپیچه و یا نفخ معده شوید. برای جلوگیری و درمان مشکلات معده طب سنتی توصیه می‌کند عرق نعناع مصرف کنید. مقداری از عرق نعناع را در نصف لیوان آب بریزید و روزانه برای پیشگیری از دل درد این شربت را میل کنید.

کاهش دمای بدن به کمک آب پیاز

مصرف آب پیاز یکی از بهترین روش‌های رفع گرمازدگی می‌باشد. اگر روزانه از آب پیاز استفاه کنید و یا آن را داخل گوش بگذارید می‌توانید دمای بدن خود را خنک نگه‌ دارید. اگر استفاده از این روش‌ها برایتان مقدور نیست و برایتان چندش آور است سعی کنید در فصل تابستان، پیاز در سالاد و ترشی شما جای داشته باشد.

 

درمان گرگرفتگی رفع گرمازدگی

عرق کاسنی

در فصل تابستان و در هوای گرم برای پایین آوردن عطش و پیشگیری از گرمازدگی عرق کاسنی استفاده کنید. یکی دیگر از عرقی‌جات مؤثر طب سنتی برای رفع گرمازدگی عرق کاسنی است.  اگر می‌خواهید سموم را از بدن خود حذف کنید این عرق را یک استکان قبل از غذا بخورید. برای پیشگیری از گرمازدگی و گرگرفتگی بهتر است کاسنی  با سکنجبین مصرف شود.

توجه

شما عزیزان می‌توانید به کمک طب سنتی و مصرف نوشیدنی‌های پرخاصیتی که معرفی شد در فصل تابستان از گرمازدگی پیشگیری و یا آن را رفع کنید. اما اگر دچار سرگیجه، حالت تهوع ، اسهال و دیگر علائم خطرناک شدید بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

لینک کوتاه
۵/۵ ( ۱ نظر )
توسط |مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۷|مجله نیوشا|

در باره نویسنده :

youshadrinks

۸ نظرات

 1. لیلا ۱۳۹۷-۰۵-۱۱ در ۱:۴۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  مطلب خوبی بود

 2. زهرا محمدی ۱۳۹۷-۰۵-۱۱ در ۷:۱۶ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  چه جالب پیازم تاثیرداره؟؟

 3. sohand ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ در ۶:۰۸ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  kheyli Aliye,ravesh haye asono karbordiiii,kheyli khob bod

 4. مرضیه ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ در ۸:۴۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  پیشنهاد های خوبی بود.ممنون

 5. سایه گرامی ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ در ۴:۳۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  دمنوشی نیست که در برابر گرمازدگی محافظ آدم باشه و کمبود آب بدن رو جبران کنه؟

  • ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ در ۱:۱۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز. دمنوش چای سبز و لیمو هم برای پیشگیری از گرمازدگی خوب هستش و هم خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی داره

 6. کمالی ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ در ۱:۲۶ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  ببخشید میزان مصرف آب آلوورا چقدره در روز؟

  • ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ در ۱:۲۷ بعد از ظهر - پاسخ دادن

   بهتره روزی یک لیوان استفاده بشه.. اگه زیاد از حدم استفاده شه ممکنه عوارض داشته باشه

پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان نیوشانوش پاسخ داده می شود