تماس با یوشا : ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹

مصرف چای سبز در دوران شیر دهی مادران : عوارض ، فواید

مصرف چای سبز در دوران شیر دهی مادران : عوارض و فواید مصرف چای سبز در دوران شیردهی

بررسی عوارض چای سبز در دوران شیر دهی و فواید چای سبز در دوران شیردهی در سایت نیوشانوش

کافئین یکی از غذاهای محدود در طول شیردهی است. بزرگان خانواده به شما توصیه می کنند به جای قهوه صبحگاهی، یک نوشیدنی سالم مانند چای سبز میل کنید. اما آیا در چای سبز کافئین وجود دارد یا خیر؟

چای سبز(بخوانید: چای سبز را چه موقع بخوریم که بیشترین خاصیت را داشته باشد؟) یک محصول گیاهی است که حاوی کافئین، پلی فنل و تانن می باشد.

آیا نوشیدن چای سبز برای زنان شیرده ضرر دارد؟

مصرف متوسط چای سبز در طول شیردهی امن است. اما مصرف بیش از حد به عوارض زیر منجر می شود:
چای سبز در دوران شیردهی باعث کم شدن شیر مادر می شود. می توانید با افزایش مصرف چای سبز در طول روز، خشک شدن شیر خود را مشاهده کنید.

مصرف چای سبز باعث تشدید ناراحتی گوارشی و ایجاد یبوست در زنان شیرده می شود.

کم ترین مقدار دارو نیز در بدن بر کیفیت شیر مادر تاثیر منفی می گذارد. هر چه مادر می خورد، پس از شش ساعت به نوزاد می رسد. مصرف بیش از حد چای سبز باعث می شود شیر مادر کافئین را جذب کند. کافئین باعث تحریک نوزاد شیرخوار می شود. در این حالت نوزاد بی قرار می شود و خوابش به هم می ریزد. بنابراین، مصرف بیش از حد کافئین برای مادران شیرده توصیه نمی شود زیرا باعث بی خوابی نوزاد می شود.

مصرف چای سبز در دوران شیر دهی مادران باید با دقت صورت گیرد.

اگر در دوران بارداری از مصرف کافئین اجتناب نکرده باشید و در حال حاضر نیز چای سبز مصرف می کنید، نوزاد بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جانبی کافئین قرار خواهد گرفت. این به آن معنا نیست که شما باید برای همیشه با نوشیدنی های کافئین دار خداحافظی کنید. اما تا زمانی که کودک بزرگتر نشده است بهتر است مصرف این نوشیدنی ها را کم کنید.
مصرف بیش از حد چای سبز برای مادران شیرده به هیچ عنوان مجاز نیست. نوشیدن چای سبز در طول شیردهی باعث ناراحتی و بهانه گیری نوزاد و حرکات بیش از حد روده می شود.
مصرف چای سبز توسط نوزادان بسیار خطرناک زیرا سوخت و ساز آهن را مختل کرده و منجر به کم خونی میکروسیتیک می شود. محتوای تانن موجود در چای سبز مانع از جذب آهن در دستگاه گوارش می شود.

با توجه به باور عمومی در ژاپن، چای سبز بر جذب آهن در بدن مادر تاثیر منفی می گذارد. مصرف قرص آهن به مدت شش ماه بعد از زایمان برای همه مادران ضروری است. مکمل آهن باعث می شود خود از دست رفته در هنگام زایمان جبران شود. ترکیبات موجود در چای سبز مانع از جذب آهن موجود در مواد غذایی و مکمل ها می شود. بنابراین، بسیاری از مردم چای سبز را همراه با مکمل و موادغذایی مصرف نمی کنند.

قبل از مصرف چای سبز با دوز بالا با پزشک مشورت کنید.

چه مقدار چای سبز در طول شیردهی مجاز است؟

هشت اونس چای سبز حاوی ۴۸ میلیگرم کافئین است. پزشکان روزانه بیش از دو تا سه فنجان کوچک چای سبز برای مادران شیرده (۳۰۰ میلیگرم) توصیه نمی کنند. مصرف بیش از ۷۵۰ میلی گرم چای سبز باعث می شود شیر مادر کافئین را جذب کرده و به کودک منتقل کند.

نکاتی برای مادران شیرده در خصوص چای سبز

اگر می خواهید در طول شیردهی چای سبز بخورید به نکات زیر توجه کنید:

اکثر چای ها حاوی کافئین هستند. از این رو، بهتر است از مصرف آن ها اجتناب کنید. اما اگر می خواهید یک فنجان چای گرم برای سرزنده شدن بخورید بهتر است چای گیاهی را انتخاب کنید. برخی از آنها مانند چای شنبلیله، چای رازیانه، چای تمشک، به افزایش تولید شیر کمک میکند. حتی چای سبز بدون کافئین نیز در بازار موجود است.
اکثر چای سبزها ترکیبی از گیاهان دیگر است. چند گیاه می توانند بر تولید شیر مادر تاثیر بگذارند. بنابراین، در هنگام انتخاب عطر و طعم چای سبز مراقب باشید. از گیاهان مضر بپرهیزید و چای خود را عاقلانه انتخاب کنید.

خواص چای سبز

فواید چای سبز:

منبع غنی از آنتی اکسیدان، تقویت سیستم ایمنی بدن و حذف رادیکال های آزاد بدن
جلوگیری از بیماری هایی مانند سرطان، تصلب شرایین، و چربی خون
کمک به کاهش پوسیدگی دندان و درمان بیماری لثه
تحریک سیستم عصبی مرکزی
چای سبز یک دیورتیک خفیف است
بهبود عملکرد شناختی
تحریک کاهش وزن
درمان اختلالات معده
جلوگیری از سردرد
ماده ای کلیدی در چای سبز وجود دارد که به درمان زگیل تناسلی می پردازد

عوارض جانبی چای سبز

چای سبز حاوی کافئین است و مصرف طولانی مدت آن باعث بی قراری، تحریک پذیری، سردرد، بی خوابی، تپش قلب و سرگیجه می شود. همچنین ممکن است بر دستگاه گوارشی تاثیر منفی بگذارد.
چای سبز به عنوان داروی ضد انعقاد عمل کرده و خطر خونریزی را افزایش می دهد.
به یاد داشته باشید، که به جز در دوران شیردهی و بارداری، چای سبز می تواند نوشیدنی مطلوب و سالم باشد.

بنابر این : مصرف چای سبز در دوران شیر دهی مادران باید کنترل شده باشد.

همچنین برای کسب اطلاع درباره آخرین خبرهای سایت نیوشانش عضو خبرنامه سایت ما شوید.

لینک کوتاه
۰/۵ ( ۰ نظر )

در باره نویسنده :

youshadrinks

پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان نیوشانوش پاسخ داده می شود