امروزه اکثر افراد به زیبایی چهره خود اهمیت می‌دهند و برای حفظ این زیبایی هزینه های زیادی را هم پرداخت خواهند کرد. یکی از مواردی که در زیبایی چهره تأثیرگذار است، داشتن دندان‌های مرتب و سفید خواهد بود. زیرا اولین چیزی که در هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن به چشم می‌خورد، دندان‌ها هستند. بنابراین باید در سفید کردن دندان همیشه تلاش کنیم تا در زمان لبخند زدن حس خوبی داشته باشیم. دلایل مختلفی برای زرد شدن دندان و یا تغیر رنگشان وجود دارد که اگر یکسری از نکات را رعایت نکنیم، علاوه براینکه به دندان آسیب می‌رسانیم یک حس نارضایتی و خجالت در ما به وجود می‌آید.

یکی از این دلایل که به‌طور معمول سبب زرد شدن دندان‌ها خواهد شد مصرف مداوم دمنوش گیاهی ، چای، قهوه و دیگر نوشیدنی‌هاست. اما آیا راه‌حلی برای خلاص شدن از این مشکل وجود دارد؟ در این مطلب قصد داریم راجع به تأثیر دمنوش ها بر روی رنگ دندان و راه‌های سفید کردن دندان به سبک سنتی در خانه صحبت کنیم. اما قبل از آن بهتر است کمی درباره سفیدی دندان بدانیم.

سفیدی دندان چیست؟
یکی از دلایل سفید بودن دندان، داشتن مینای سالم است. مینا بخش سخت بدن انسان خواهد بود و اگر آسیب ببیند رنگ دندان تغییر می‌کند. در حقیقت با از بین رفتن مینای دندان، لایه زیرین که زردرنگ است نمایان می‌شود. در واقع بهتر است بگوییم که مینا نقش پوشش برای دندان را دارد. عوامل مختلفی سبب آسیب مینای دندان می‌شوند که تشخیص آن با مراجعه به پزشک صورت می‌گیرد. اگر علت آن بخاطر مصرف چای، دمنوش و دیگر نوشیدنی‌هاست باید در صرف آنها نهایت دقت صورت گیرد.

رفع زردی دندان - سفید شدن دندان - رفع زردی دندان در خانه
سفیدی دندان

آیا دمنوش های گیاهی سبب پوسیدگی دندان می‌شوند؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده دمنوش های گیاهی و مخصوصاً  چای سبز  نه تنها سبب پوسیدگی نمی‌شوند، بلکه میکروب‌ها، باکتری دندان و دهان را از بین می‌برند. همچنین این دمنوش ها جرم دندان را کاهش خواهند داد. علت پوسیدگی دندان‌ها در زمان صرف چای یا دمنوش تنها به دلیل قند یا شکلاتی است که همراه با آن میل می‌شود. شاید دمنوش ها بر روی رنگ دندان تأثیر بگذارند و آنها را زرد کنند. اما پوسیدگی دندان به دلیل صرف دمنوش و چای وجود ندارد.

نوشیدن دمنوش و تغییر رنگ دندان

با گذر زمان رنگ سفید دندان جای خود را به رنگ زرد می‌دهد. همانطور که گفتیم این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما برخی افراد که برای درمان بیماری خود روی به روش‌های سنتی برده‌اند و هر روز از این دمنوش های گیاهی استفاده می‌کنند، امکان تغییر رنگ و زرد شدن دندان آنها وجود خواهد داشت. بنابراین اگرچه دمنوش ها تأثیر زیادی برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها دارند، اما مصرف مداوم آنها مانند صرف چای، قهوه و دیگر نوشیدنی‌ها سبب زرد یا سیاه شدن دندان می‌شود. جهت سفید کردن دندان یا پیشگیری از پوسیدگی بعد از صرف دمنوش یا چای، می‌بایست دهان و دندانتان را با آب بشویید. اما در ادامه چندین شیوه برای سفید کردن دندان بعد از مصرف دمنوش برایتان معرفی می‌کنیم.

رفع زردی دندان - سفید کردن دندان در خانه

چگونه زردی دندان، بعد از نوشیدن دمنوش ها را از بین ببریم؟

خوشبختانه  راه های زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد. به طور مثال، برای شروع می‌توانید بعد از مصرف غذا و نوشیدن دمنوش مسواک بزنید و خوب دهان خود را شستشو دهید. اما چندین راهکار خانگی هم برای سفید کردن دندان و حفظ زیبایی لبخند وجود دارد. که با رعایت آنها تأثیر مثبتی خواهید دید.

برای سفید کردن دندان از این شیوه‌ها کمک بگیرید؟

از آنجایی‌که همه ما طرفدار  و خواستار روش‌های بی‌دردسر و طبیعی هستیم، در ادامه چندین روش ساده و کاملاً طبیعی را برایتان معرفی کرده‌ایم. به کمک این شیوه‌ها می‌توانید خیلی راحت  دندان‌های سفیدتری داشته باشید.

مسواک لیموترش
برای سفید کردن دندان و تمیزی آن می‌توانید بعد از مسواک زدن، مقداری آب لیموترش را بر روی مسواک بریزید و بر روی دندان‌ها بکشید. تکرار این کار هفته ای دو بار کافیست.

سفید کردن دندان در خانه - سفید شدن دندان با لیمو - رفع زردی دندان

سفید کردن دندان با زغال!

شاید برایتان عجیب باشد اما، زغال فعال با تمام سیاهیش دندان‌ها را سفید می‌کند. زغال پلاک، لکه‌هایی که ناشی از مصرف چای و دمنوش روی دندان نمایان شده را از بین می‌برد. امکان اینکه کثیف کاری شود وجود دارد، اما این کثیف کاری به نتیجه گرفتن و سفید شدن دندان می‌ارزد. برای اینکار می‌بایست یک یا چند زغال را پودر کنید و در ظرفی بریزید. سپس باید به آن مقداری آب اضافه شود تا شکلی خمیری پیدا کند.

پس از به دست آمدن خمیر، آن را بر روی دندان به کمک مسواک بکشید و سه تا چهار دقیقه صبر کنید، سپس دهان خود را آب بکشید. توجه داشته باشید که حتماً باید از زغال فعال استفاده کنید نه معمولی. زیرا زغال فعال روزنه‌های ریزی دارد که به خوبی آب را از خود رد می‌کند.

سفید
سفید کردن دندان با زغال فعال

ریحان را به خمیر دندان اضافه کنید
این گیاه پرخاصیت علاوه بر خواص درمانی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها، برای سفید کردن دندان بسیار مؤثر است. جهت تمیز کردن دندان با ریحان می‌بایست از نوع خشک و پودر شده آن استفاده کنید. ریحان پودر شده را به خمیر دندان خود اضافه و روزانه از آن استفاده نمایید و از تأثیر آن شگفت زده شوید.

پزشکان  ریحان را یک سفید کننده طبیعی معرفی کرده‌اند و معتقد هستند علاوه بر سفید کردن دندان ، سبب جلوگیری از خونریزی لثه می‌شود.

اگر جزء کسانی هستید که مدام چای یا قهوه مصرف می‌کنید، بهتر است در دفعات مصرفتان مقداری شیر در فنجان بریزید. شیر حاوی کازئین است و از لکه شدن دندان توسط چای پیشگیری می‌کند.

از نمک غافل نشوید!
یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌ها برای تمیز و سفید کردن دندان ، نمک خواهد بود. شما می‌توانید از این روش در کنار استفاده از مسواک و دهان شویه‌ها استفاده کنید. دانه‌های صیقلی شکل نمک، لایه‌های زرد و لکه‌های روی دندان را از بین خواهد برد.

رفع زردی دندان با نمک - سفید کردن دندان با نمک - سفید شدن دندان در خانه

نقش جوش شیرین در سفید کردن دندان

جوش شیرین لکه های سطحی روی دندان را از بین می‌برد و به سلامت دهان کمک زیادی می‌کند. برای اینکه زردی دندان ها بعد از صرف دمنوش و چای از بین برود، هفته ای دو یا سه بار از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. برای اینکار باید در ابتدا یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با دو قاشق آب در یک ظرف مخلوط نمایید و از آن یک خمیر درست کنید. بعد به کمک مسواک آن خمیر را بر روی دندان ها بسابید. همچنین می توانید مقداری آب لیموترش را به این مخلوط اضافه کنید و تأثیر بیشتری ببینید.

مخلوط معجزه آسای جوش شیرین
برخی برای اینکه تأثیر بیشتری را از جوش شیرین ببینند، آن را با آب اکسیژنه ۳٪ و برای خوشبو کردن و حس خنکی مقداری نعناع ترکیب می‌کنند. آب آکسیژنه سبب از بین رفتن تمام باکتری‌ها و میکروب های دهان می‌شود. از این مخلوط می‌توانید هفته‌ای یک الی دو بار استفاده کنید.

دهان شویه روغن‌های گیاهی
بعد از صرف دمنوش های گیاهی می‌توانید برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان، از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، کنجد و غیره به عنوان دهان شویه استفاده کنید. کافیست این روغن‌ها را یک دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس دهان را با آب گرم بشویید. روغن های گیاهی علاوه بر اینکه زردی دندان را از بین می‌برند، از پوسیدگی دندان هم پیشگیری خواهند کرد.

روغن گیاهی - سفید کردن دندان - رفع زردی دندان - سفید کردن دندان در خانه

 

بلیچینگ دندان در خانه با پوست موز
ترکیبات موجود در پوست موز سبب می‌شود تا لکه های دندان حذف و اثری از زردی باقی نماند. اثر مثبت این شیوه سفید کردن دندان ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تا نمایان شود. در این روش، باید پوست موز رسیده را بر روی دندان‌ها به مدت دو دقیقه بکشیم. سپس، بعد از یک ربع مسواک بزنیم. حد مجاز استفاده از این شیوه تنها دو تا سه بار در هفته خواهد بود. اگر هر روز از این شیوه استفاده کنید، ممکن است به دندان ها آسیب برسد.

سفید کردن دندان با موز - سفید شدن دندان در خانه - بهترین روش سفید کردن دندان

براق شدن دندان با توت فرنگی
یکی از شیوه‌های سفید کردن دندان که مورد تأیید پزشکان هم است، اضافه کردن توت فرنگی له شده به خمیر دندان خواهد بود. می‌‌‌‌توان گفت، توت فرنگی یک سفید کننده طبیعی و خیلی ملایم است. برای سفید کردن دندان به کمک توت‌ فرنگی، حتماً می بایست این میوه کاملاً رسیده باشد.

سفید کردن دندان با پوست پرتقال

پوست پرتقال سرشار از کلسیم و ویتامین‌هاست. پوست پرتقال بوی نامطبوع دهان را از بین می‌برد و دندان‌ها را سفید می‌کند. توجه داشته باشید که منظور از پوست پرتقال، قسمت درونی آن است نه بیرونی. حتی می توانید آن را به پودر تبدیل و به خمیر دندان خود اضافه کنید.

دهان شویه با سرکه سیب
به میزان یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را مانند دهان شویه در دهان قرقره کنید. بعد از دو دقیقه قرقره کردن دندان‌ها را با جوش شیرین و خمیر دندان مسواک بزنید.

سفید شدن دندان - رفع زردی دندان - روش سفید کردن دندان
سفید کردن دندان با سرکه سیب

در خانه جرم گیر دندان درست کنید
برای جرم گیری دندان و از بین بردن لکه‌های روی آن، می‌توانید روغن نارگیل را با نعناع مخلوط و به عنوان دهان شویه مصرف کنید. برای این‌کار، دو تا سه برگ نعناع له شده را با دو تا سه قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط نمایید.

دندان‌های براق با برگ مریم گلی
یکی از گیاهان دارویی که خواص زیادی دارد و در سفید کردن دندان نقش خواهد داشت برگ مریم گلی است. این گیاه مینای دندان را محکم و آن را تقویت می‌کند. بنابراین بعد از نوشیدن دمنوش یا چای می‌توانید از برگ مریم گلی استفاده کنید و زردی دندان را از بین ببرید.

مصرف مدام میوه‌ها
یکی از راه‌هایی که می‌تواند زردی دندان‌ها، که نوشیدن مداوم دمنوش و چای سبب آن شده را برطرف کند، استفاده از میوه‌هایی است که سبب سفید شدن دندان‌ها می‌شود. برخی از این میوه‌ها را می‌توان توت فرنگی، آناناس نام برد.

شیر و ماست را در برنامه غذایی جای دهید
شیر و ماست مینای دندان را تقویت و سبب استحکام آن می‌شوند. بنابراین با تقویت مینای دندان دیگر لایه زیرین نمایان نخواهد شد. این لبنیات سرشار از کلسیم هستند و دندان‌ها را براق می‌کنند.

تمیزی دندان با پراکسید هیدروژن
بعد از صرف چای یا دمنوش برای اینکه دندانتان زرد نشود و رنگ نگیرد، می‌توانید از پراکسید هیدروژن استفاده کنید. پراکسید، دندان‌ها سفید و براق می‌کند و به شرط اینکه آن را نخورید، هیچ خطری برایتان ندارد. یکی از شیوه‌های استفاده آن، این است که یک پارچه تمیز را با مایع پراکسید هیدروژن خیس کرده و آن را به آرامی بر روی دندان‌ها بمالید. یا علاوه بر این شیوه می‌توانید مسواک خود را با این مایع خیس کرده و بر روی دندان‌هایتان بکشید. در ضمن پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیزنه را می‌توان با جوش شیرین ترکیب کرد و تأثیر بیشتری و سریع‌تری از آن دید.

←یک ادعای غلط!
برخی از افراد معتقدند که پودر زردچوبه در سفید کردن دندان بسیار مؤثر است و آنها را براق می‌کند. پزشکان معتقد هستند که این باور نه تنها اشتباه است بلکه سبب آسیب رسیدن به دندان می‌شود. علم دندان پزشکی می‌گوید ادویه جاتی مانند زردچوبه دندان را لک خواهد کرد. در واقع کسی که این شیوه را استفاده نماید نه تنها دندان‌های آن سفید نمی‌شود، بلکه رنگ زرد زردچوبه به داخل منافذ کوچک دندان نفوذ می‌کند و سبب زرد شدن دندان خواهد شد.

عوارض زردچوبه بر دندان - مضرات زردچوبه - زردی دندان

 


اگر به دنبال دمنوش گیاهی و بدون مواد افزودنی هستید، پیشنهاد می‌کنیم عضو کانال تلگرام نیوشا نوش شوید.


[acc47-inpost-cta-one]

نکات کلی که باید رعایت شود:

  • بعد از مصرف دمنوش، چای یا مصرف هر خوراکی نخ دندان را فراموش نکنید. برخی از پزشکان معتقدند که نخ دندان از مسواک هم مؤثرتر است. نخ دندان لکه‌هایی که بین شکاف دندان‌ها وجود دارد را به خوبی تمیز می‌کند.
  • نوشیدن قهوه و چای را به حداقل برسانید و یا بعد از صرف آنها، فوراً دندان‌هایتان را آب بکشید.
  • هر شش ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید.
  • از مواد غذایی استفاده کنید که برای سفید کردن دندان مفید هستند. مانند پنیر، توت فرنگی
  • بعد از مصرف دمنوش، چای یا قهوه می‌توانید از آدامس بدون قند استفاده کنید. مصرف آدامس بعد از دمنوش و چای از زرد شدن دندان جلوگیری می‌کند و سبب تمیزی آن می‌شود. اما توجه داشته باشید جویدن آدامس تنها پنج دقیقه کافیست. بیش از آن ممکن است به دندان‌ها آسیب برساند.
  • بهتر است بعد از مصرف دمنوش، چای و دیگر نوشیدنی‌ها به میزان کافی آب بنوشید. آب تأثیر شگفت انگیزی برای سلامتی دندان‌ها دارد. علاوه بر اینکه لکه‌ها را از بین می‌برد، سبب خوشبویی دهان و حذف باکتری‌ها می‌شود.

سفید کردن دندان - تمیز کردن دندان - سفید کردن دندان در خانه

پودرهای سفید کننده دندان و مضرات آن

برخی برای سفید کردن دندان ها از پودرهای سفید کننده‌ای که در داروخانه‌ها موجود است استفاده می‌کنند. اما سؤال این است که آیا این پودرها ضرری برای دندان‌ها ندارند؟ از نظر پزشکان پودرهای سفید کننده دندان  عوارض زیادی خواهند داشت. زیرا پودرهای سفید کننده دندان با مواد شیمیایی ساخته و اثرات مخربی بر روی دندان می‌گذارد.

این پودرها بر روی دندان‌ها خراش ایجاد می‌کنند که به مرور زمان سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. به گفته پزشکان، پودرهای سفید کننده دندان از ماده‌ای به نام سیلیس ساخته شده که مصرف بیش از حد آن، موجب سایش مینای دندان خواهد شد. بنابراین استفاده از مواد شیمیایی نه تنها کمکی به سلامت دندان نمی‌کند، بلکه سبب آسیب رساندن زیاد به دندان‌ها می‌شود.

 

اگر می‌خواهید از خواص دمنوش های گیاهی بهره ببرید و برای درمان بیماری خود از آنها استفاده کنید، اما از زرد شدن دندان‌های خود می‌ترسید با شیوه‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم دیگر جای نگرانی باقی نمی‌ماند. امروزه روز داشتن دندان‌های سالم و تمیز بسیار اهمیت دارد. با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید رویای داشتن دندان‌های براق و سفید را به حقیقت تبدیل کنید. به کمک این شیوه‌ها نه تنها دندان‌های تمیز و براقی خواهید داشت، بلکه آنها بدون باکتری و میکروب می‌شوند و از پوسیدگی دندان پیشگیری خواهد شد. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم اگر مینای دندانتان آسیب جدی دیده بهتر است به پزشک مراجعه کنید.